Pathfinder Kingmaker 2e – Mechanika Przywódców (leadership)

Jednym z ostatnich etapów tworzenia królestwa zgodnie z mechanikami Kingmakera jest wybranie przywódców rządzących waszym nowym królestwem. Odpowiadają oni za zarządzanie ekonomią, obronnością czy zdrowiem mieszkańców. Niezależnie od rodzaju czarteru czy rządów mechanicznie wszystkie role działają tak samo – ale należy dopasować ich nazwy tak aby najlepiej odzwierciedlały panujący ustrój. Jedna postać może obsadzać maksymalnie jedno stanowisko aczkolwiek jest ważnym by wszystkie 8 stanowisk było obsadzonych – czyli trzeba do tego zatrudnić również NPCów.

Przywódcami nazywamy wszystkie przywódcze role, jedną z nich jest Władca. Każdy Władca jest Przywódcą ale nie każdy Przywódca jest Władcą (bo Przywódca może być np. Skarbnikiem). Dokładniej opisze wszystkie role niżej ale chciałem to zaznaczyć żeby uniknąć konfuzji.

Każda osoba na stanowisku przywódczym musi spędzić przynajmniej tydzień downtime w każdym miesiącu na wypełnianiu zadań związanych ze swoją rolą i obowiązkami z nią związanymi. W przypadku robienia jakiejś innej downtime aktywności która trwa dłużej (np. retrenowanie, produkowanie wysoko poziomowego przedmiotu itd) można podzielić tę aktywność tak by zmieścić tydzień na rządzenie królestwem. Jeśli przywódca nie spędzi tego tygodnia to jego stanowisko otrzymuje w danym miesiacu karę tak jakby stanowisko było nieobsadzone – i dla każdego stanowiska jest to inna kara.

O ile teoretycznie można wszystkie stanowiska obsadzić NPCami (i de facto pozbawić się wpływu na rozrost królestwa), o tyle obsadzenie stanowisk Postaciami Graczy ma swoje benefity. Każde wydarzenie które dzieje się w królestwie ma wyszczególnionego przywódcę – i jeśli tym przywódcą jest Postać Gracza oraz w danym miesiącu jego stanowisko nie ma kary za nieobsadzenie, to królestwo otrzymuje bonus do rezultatu: +1 circumstance na początku, +2 gdy królestwo osiągnie poziom 9 oraz +3 jeśli osiągnie poziom 15. Stanowisko Generała nigdy nie występuje w tym kontekście – on ma swoje zadania związane z mechaniką Wojskowości (Warfare) którą opiszę w przyszłości.

Niektóre benefity wymagają by rola przywódcy była zainwestowana. Które role są zainwestowane można zmieniać przy pomocy mechaniki New Leadership, patrz niżej. Tu pojawia się też dodatkowy bonus z posiadania companionów na pozycjach Przywódców – każdy z nich ma jedną pozycję którą jeśli obsadzi to jest ona automatycznie zainwestowana. Działa to w dodatku do 4 zainwestowanych normalnie pozycji – czyli jeśli cała Rada składa się z 4 przywódców graczy i 4 przywódców companionów którzy są na swoich wybranych pozycjach, to wszyscy mają role zainwestowane. W przypadku companionów jednak nie każdy się zgodzi na bycie Przywódcą, wymaga to odpowiednio wysokiego poziomu Influence

New Leadership – Nowy Przywódca

Jeśli chcecie zmienić osobę na danym stanowisku to należy skorzystać z aktywności New Leadership – jest to aktywność fazy Upkeep (więcej o fazach napiszę w artykule o zarządzaniu królestwem) i można ustawić na jednym stanowisku nową osobę albo zamienić pozycjami dwie osoby w radzie. Wyjątkiem jest tworzenie królestwa – pozycje są nadawane natychmiastowo bez korzystania z New Leadership, oraz nieoczekiwane wydarzenia które usuwają osobę ze stanowiska (jak np. jego śmierć) – można wtedy użyć aktywności New Leadership nawet poza turą królestwa.

Przy korzystaniu z New Leadership należy wykonać zwykły test Intrygi, Polityki, Zarządzania (Statecraft) albo Wojskowości (Warfare). Niezależnie od wybieranego stanowiska można użyć dowolnego spośród tych skillów natomiast każdy z nich jest szczególnie odpowiedni do wybieranie konkretnego stanowiska dając +2 circumstance bonus do testu wykonywanego na koniec New Leadership activity:

  • Intryga – do przydzielania Emisariusza oraz Skarbnika
  • Polityka – do przydzielania Kanclerza oraz Władcy
  • Zarządzanie – do przydzielania Magistra oraz Wicekróla
  • Wojskowość – do przydzielania Generała oraz Inspektora

Na koniec tej aktywności należy wykonać wybrany test, jego wynik decyduje o tym co się dzieje. DC jest zależne od poziomu królestwa, napiszę o tym więcej w artykule o levelowaniu królestwa

  • Krytyczny sukces – poddani kochają nowego przywódcę. Natychmiast otrzymuje on benefity z bycia przywódcą oraz otrzymuje +1 circumstance bonus do wszystkich checków Królestwa do końca następnej tury królestwa (czyli najczęściej przez 2 miesiące)
  • Sukces – poddani akceptują nowego przywócę, natychmiast otrzymuje on benefity z nowej roli
  • Porażka – poddani nie są pewni co do nowego przywódcy. Otrzymuje on -1 circumstance penalty do wszystkich checków wykonywanych w ramach fazy Aktywności królestwa. Na końcu następnej tury królestwa może wykonać dowolny test umiejętności opartej na Lojalności by spróbować lepiej zintegrować się z poddanymi. Jeśli się nie uda to może ten test powtarzać w kolejnych turach. Jeśli się uda to traci wymienioną wyżej karę. Natomiast – jeśli się krytycznie nie uda, to traci pozycję, jak napisane poniżej
  • Krytyczna porażka – poddani nie akceptują nowego przywódcy. Pozycja jest traktowana jak nieobsadzona i musisz spróbować ją ponownie obsadzić na początku następnej tury królestwa używając aktywności New Leadership. Unrest zwiększa się o 1 (lub o 2 jeśli była to krytyczna porażka na obsadzaniu Władcy, patrz niżej).

Szczególnie trudne jest wybieranie nowego Władcy. Korzystając z New Leadership do obrania go otrzymuje się -4 circumstance penalty do checku i jeśli ten check nie będzie krytycznym sukcesem to otrzymuje się 1 dodatkowy punkt Unrestu (czyli na sukcesie i porażce Unrest wzrasta o 1 a na krytycznej porażce w sumie o 2).

Równocześnie z przydzielaniem nowego Władcy można też wybrać które role są zainwestowane. Można również wybrać New Leadership aby zmienić tylko które cztery role są zainwestowane, bez zmiany żadnego lidera. Udaje się to zrobić na każdym wyniku poza krytyczną porażką

Role Przywódców

Jak wspominałem, mechanicznie role działają mechanicznie tak samo niezależnie od ustroju ale przy tworzeniu królestwa należy wymyślić jak dana Rola się nazywa. Przedstawię tu kilka swoich propozycji do każdej roli ale gracze mają tu praktycznie dowolność.

Każda z ról ma swoją key ability. Jeśli zainwestuje się w daną rolę to otrzymuje się bonus do testów opartych na tej abilitce: +1 status bobus na początku, +2 od 8 poziomu, +3 od 16 poziomu. Pamiętajcie, że status bonusy się nie stackują więc zainwestowanie ról w taki sposób by mieć bonusy do wszystkich abilitek jest bardzo użyteczne.

  • Władca (Król, Prezydent, Pierwszy Sekretarz, Najwyższy Kapłan) – jego zadaniem są najważniejsze ceremonie, jest głównym przedstawicielem królestwa na arenie międzynarodowej, podpisuje prawa, ułaskawia więźniów i ustala inne ważne role poza Przywódcami. Key Ability Lojalność. Vacancy Penalty -1 do wszystkich checków (stackuje się z innymi karami z vacancy). Otrzymujesz 1d4 Unrestu na początku tury Królestwa. Control DC zwiększa się o 2
  • Kanclerz (Premier, Doradca) – jest łacznikiem między rządem a mieszkańcami. Jego zadaniem jest doradzanie innym Przywódcom (przede wszystkim Władcy) a także określanie czego pragną mieszkańcy i prezentowanie nowych praw czy innych obwieszczeń w zrozumiały dla nich sposób. Key Ability Kultura. Vacancy Penalty -1 do wszystkich checków opartych na Kulturze
  • Generał (Największy Wojownik, Przywódca Legionów, Święty Czempion) – zarządza wojskiem królestwa i idzie na czele armii w przypadku wojny. Key Ability Stability Vacancy Penalty -4 do checków Wojskowości (Warfare)
  • Emisariusz (Pająk, Pierwszy Szpieg, Powiernik Sekretów) – zajmuje się sekretami królestwa, intrygami panującymi w nim czy półświatkiem przestępczym. Zajmuje się też polityką międzynarodową i interakcjami z innymi królestwami oraz z różnymi organizacjami działającymi w waszym królestwie. Może działać publicznie, albo zza kulis – ale mechanicznie jest taki sam. Key Ability Lojalność. Vacancy Penalty -1 do checków opartych na Lojalności
  • Magister (Nadworny Mag, Zarządca Nad Klątwami, Święta Opatrzność) – zajmuje się wszystkim co związane z magią w królestwie, dbając o to jak ponadnaturalne efekty wpływają na zwykłych mieszkańców. Jego zadaniem jest promowanie szkolnictwa wyższego w dziedzinach magii – niezależnie czy arcane, occult, divine czy primal. Nadzoruje też wszelką biurokrację związaną z wykorzystaniem magii w służbie Królestwu. Key Ability Kultura. Vacancy Penalty -4 do checków Wojskowości (Warfare)
  • Skarbnik (Mistrz Monety, Podskarbi Królewski, Złote Usta) – monitoruje fundusze królestwa i stan handlu czy produkcji a także pewność mieszkańców co do wzrostu gospodarczego czy zdolności produkcyjnych państwa. Działa by zapewnić uczciwy rynek dla każdego, bada osoby starające się nadużyć systemu oraz rozwiązuje problemy podatkowe. Key Ability Ekonomia. Vacancy Penalty -1 do wszystkich checków opartych na Ekonomii
  • Wicekról (Drugi Sekretarz, Nadworny Architekt, Mistrz Nad Narzędziami) – planuje i implementuje rozwój i ekspansje królestwa, zarówno pod względem terytorialnym jak i tworzenia nowych osad. Zarządza infrastrukturą i zapewnia rozwój sieci dróg zarówno lądowych jak i wodnych od stolicy bo najbardziej odległe zakątki królestwa. Key Ability Ekonomia Vacancy Penalty -1 do checków opartych na stabilności
  • Inspektor (Najbystrzejsze Oko, Nadzorca) – monitoruje bezpieczeństwo oraz zdrowie królestwa, jego ziem i granic. Odpowiada za zwiadowców oraz patrole, odpowiada na lokalne problemy jeśli potrzeba i upewnia się że nie ma większych problemów w królestwie. Key Ability Stabilność, Vacancy Penalty -4 do aktywności w Regionie (więcej w artykule o zarządzaniu królestwem)